غذا و تشویقی های گربه

چه غذایی برای گربه ها مضر است؟

از آنجایی که گربه ها هر غذایی را نمی خورند ممکن است این تصور ایجاد شود که آن ها می توانند تشخیص دهند که چه خوراک هایی برایشان مناسب و چه غذاهایی برایشان مضر است.
اما واقعیت به گونه ی دیگری است، صاحبان گربه ها باید بدانند این که گربه از خوردن گوشت فاسد شده سر باز می زند به این معنی نیست که از خوردن کنسرو ماهی تون، که می تواند به همان اندازه برای او خطرناک باشد، نیز امتناع خواهد کرد!
در ادامه ما به بررسی موادی که می توانند برای گربه شما مضر باشند می پردازیم:

ماهی تون

گربه و ماهی تن

گربه ها ممکن است به ماهی تون، چه مخصوص انسان ها و چه مخصوص گربه ها، اعتیاد پیدا کنند. بیشتر ماهی های تن که برای گربه ها تهیه می شوند بی خطر هستند اما کنسرو هایی که مخصوص انسان ها است از آن جایی که مواد مغذی مورد نیاز گربه ها در آن موجود نیست می تواند موجب بروز سؤ تغذیه شوند. همچنین باید توجه داشت که مصرف زیاد کنسرو ماهی تن می تواند موجب مسمویت با جیوه شود.

پیاز، پیازچه، سیر

گربه و پیاز

پیاز به صورت هر فرمی (خام ، پخته ، خشک شده و …) که باشد موجب از بین رفتن سلول های قرمز خون و کم خونی می شود. مصرف مقادیر کم در فواصل زمانی طولانی می تواند بی خطر باشد اما خوردن مقدار زیادی پیاز در یک وعده یا خوردن مقادیر کمتر به صورت عادت روزانه می تواند موجب خطر برای گربه شود. همچنین پیاز، پیازچه و سیر می توانند موجب ناراحتی دستگاه گوارش در گربه ها شوند.

شیر و لبنیات

گربه شیر

بیشتر گربه ها به لاکتوز (قند شیر) حساسیت دارند و دستگاه گوارش آن ها قابلیت هضم لبنیات را ندارد.

مصرف لبنیات می تواند موجب ناراحتی های دستگاه گوارش و اسهال در برخی گربه ها شود.

انگور و کشمش

گربه ها و انگور

با این که هنوز علت آن مشخص نشده است اما می دانیم که انگور و کشمش موجب از کار افتادگی کلیه در گربه ها می شوند و حتی در مقادیر کم موجب بیمار شدن گربه خواهند شد. بیش فعالی و استفراغ های مکرر از علائم اولیه ی مسمومیت با انگور و کشمش است. اگر چه ممکن است برخی گربه ها در اثر مصرف انگور و کشمش  علائم بیماری از خود نشان ندهند اما بهتر است همیشه انگور و کشمش از دسترس گربه ها خارج شود تا خطری حیوان خانگی شما را تهدید نکند.

کافئین

گربه و کافئین

کافئین در مقادیر بالا می تواند برای گربه ها کشنده باشد و تاکنون برای آن پادزهر قطعی پیدا نشده است. علائم مسمومیت با کافئین شامل بی قراری، نفس نفس زدن، افزایش تپش قلب، لرزش های عصلانی و غش کردن است. علاوه بر چای و قهوه، کافئین می تواند در کاکائو، شکلات و برخی نوشیدنی های انرژی زا و همچنین برخی دارو های سرما خوردگی وجود داشته باشد و باید از دسترسی گربه ها به موارد ذکر شده جلوگیری شود.

شکلات

گربه ها و شکلات

شکلات می تواند برای گربه ها کشنده باشد. اگر چه بیشتر گربه ها خودشان از خوردن شکلات خودداری می کنند، اما ممکن است برخی صاحبان برای تشویق کردن گربه شان، شکلات را در دسترس گربه قرار دهند. عامل سمی که در شکلات است تئوبرومین نام دارد و در همه ی انواع شکلات حتی شکلات شیری نیز وجود دارد. در مقایسه ی سمیت، شکلات های تلخ خطرناک تر از انواع دیگر شکلات ها هستند. خوردن شکلات توسط گربه ها می تواند موجب بی نظمی ضربان قلب، رعشه، تشنج و مرگ شود.

آدامس و آبنبات

گربه و آبنبات

بسیاری از آدامس ها، آبنبات ها، خمیر دندان ها و خوراک های رژیمی از زایلیتول به عنوان شیرین کننده استفاده می کنند. زایلیتول باعث افزایش انسولین در بدن گربه ها می شود و در پی آن قند خون گربه کاهش می یابد. همچنین زایلیتول می تواند موجب از کار افتادگی کبد در گربه ها شود.
نشانه های اولیه مسمومیت با زایلیتول شامل استفراغ، خواب آلودگی و عدم تشخیص موقعیت مکانی است. اندکی پس از مصرف زایلیتول می تواند تشنج رخ دهد و چند روز بعد از آن کبد نیز دچار مشکل خواهد شد.

بافت های چربی و استخوان

بافت های چربی و استخوان

هم باف های چربی و هم استخوان می تواند برای گربه ها خطرناک باشد. مصرف چربی در گربه ها چه به صورت پخته و چه به صورت خام می تواند باعث ناراحتی های دستگاه گوارش شود. مجرای تنفسی گربه ها ممکن است با خوردن استخوان مسدود شود و یا باعث انسداد در دستگاه گوارش شود.

تخم مرغ خام

گربه و تخم مرغ خام

خوردن تخم مرغ خام توسط گربه ها دو مشکل ایجاد می کند. اول احتمال مسمومیت غذایی در اثر باکتری هایی مانند Salmonella  و E. coli وجود دارد. دوم اینکه در تخم مرغ خام پروتئینی به نام Avidin وجود دارد که می تواند در جذب ویتامین ب اختلال ایجاد کند و باعث ایجاد مشکلات پوست و مو در گربه ها شود.

گوشت خام و ماهی خام

گربه و ماهی خام

گوشت و ماهی خام ممکن است شامل باکتری هایی باشند که باعث ایجاد مسمومیت غذایی شوند. به علاوه آنزیم هایی که در ماهی خام وجود دارد می تواند باعث تخریب ویتامین ب در بدن گربه ها شود و کمبود ویتامین ب می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی عصبی، تشنج و کما شود.

خوراک سگ ها

گربه ها و غذای سگ

اگر گربه ها گاهی از غذای سگ ها استفاده کنند تقریباً خطری پیش نمی آید است اما باید توجه داشت که خوراک سگ ها جایگزینی برای غذای گربه نیست. غذای گربه با توجه به نیاز آن ها فرموله شده و شامل پروتئین ها، ویتامین ها و اسید های چرب مخصوص آن ها است. استفاده از خوراک سگ ها به جای خوراک گربه می تواند باعث مشکلات متعدد تغذیه ای در گربه شود .

جگر

خوردن جگر توسط گربه ها در مقادیر کم بی خطر است اما در مقادیر زیاد می تواند باعث مسمومیت ناشی از مصرف زیاد ویتامین آ شود. مسمومیت ویتامین آ می تواند باعث به خطر افتادن سلامتی و جان گربه شود و شامل علائمی مانند تغییر فرم استخوان ها، رشد بیش از حد استخوان در آرنج و ستون فقرات و ورم مفاصل و استخوان ها است.

خمیر با مخمر

خمیر گربه

قبل از پخته شدن خمیر نیاز به پف کردن دارد و این زمانی است که خوردن آن توسط گربه می تواند باعث به وجود آمدن ناراحتی های معده در او شود. خوردن خمیر با مخمر می تواند باعث درد های شدید شکمی در گربه ها شود. همچنین مخمر موجود در خمیر میتواند الکل تولید کند و باعث مسمومیت ناشی از الکل در گربه ها شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *