نژاد سگها

آشنایی با نژاد سگها

اینکه برای نخستین بار صاحب یک سگ شوید هیجان‌انگیز است، اما قطعا چالش‌های زیادی را نیز به دنبال دارد. نژادهای مختلفی وجود دارد و دانستن اینکه کدام نژاد برایتان مناسب‌تر است دشوار است. قبل از اینکه سگ مورد علاقه خود را به خانه بیاورید، بهتر است به این نکات توجه کنید.

انتخاب سگی که مناسب شیوه زندگی شما باشد

مطمئن شوید که می‌توانید سگ جدیدتان را به اندازه کافی تمرین دهید. اگر به دنبال یک سگ تنبل و بغلی هستید، بهتر است از انتخاب نژادهای پر انرژی بپرهیزید.

مراقبت از توله‌سگ‌ها کار زیادی می‌برد. آن‌ها به آموزش در خانه، روابط اجتماعی، آموزش فرمان‌برداری و معاینه‌ منظم توسط دامپزشک نیاز دارند. اگر انجام این کارها برای شما دشوار است، احتمالا یک سگ بالغ برایتان مناسب‌تر خواهد بود. سعی کنید از گروه‌های نجات که برنامه‌های پرورش سگ دارند، سرپرستی سگی را بر عهده بگیرید. این سگ‌ها که در پناهگاه زندگی کرده‌اند، عمدتا تربیت شده و به خوبی اجتماعی شده‌اند. با داوطلبان و کارکنان آنجا در مورد نیازها و شرایط نگهداری از سگ‌ها صحبت کنید. یک گروه نجات خوب به شما کمک می‌کند نژاد مناسب خود را انتخاب کنید.

همه‌ سگ‌ها نیازهای اساسی دارند، اما بعضی نیازمند مراقبت بیشتری هستند. باید ببینید که آیا زمان کافی برای رفع این نیازها را دارید؟

بهتر است برای اولین بار نژادی را انتخاب کنید که به مراقبت کمتری نیاز دارد.

نژادهای مناسب برای افراد بدون تجربه

صدها نژاد سگ وجود دارد. خوشبختانه، هر نژادی اندازه‌، انرژی و نیازهای بهداشتی قابل پیشبینی خواهد داشت. با اینکه هر سگی با سگ دیگر فرق دارد، صفات شخصیتی آن‌ها به هم مرتبط است. این ویژگی‌ها به شما کمک می‌کنند سگی را انتخاب کنید که با محیط خانه و خانواده‌ هماهنگ باشد.

باکسر (Boxer)

اگر به دنبال سگی با سطح انرژی متوسط – زیاد هستید، باکسر بازیگوش بهترین گزینه خواهد بود. باکسر یک سگ وفادار است که ارتباط عاطفی عمیقی با خانواده شما برقرار می‌کند. اگر سبک زندگی‌تان فعال و پر انرژی است، نژاد باکسر گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. این نژاد به تمرین زیاد و آموزش پایه نیاز دارد. نیازهای بهداشتی باکسر بسیار ساده است.

باکسر (Boxer)

با اینکه باکسرهای جوان کمی بیش‌فعال هستند، تربیت آنها دشواری خاصی ندارد و از اینکه به آن‌ها توجه کنید لذت می‌برند. وقتی آن‌ها را آموزش دهید و اجتماعی کنید، از پس خود برمی‌آیند و با بچه‌ها ارتباط خوبی می‌گیرند. به طور ذاتی نگهبان هستند و از خانواده و خصوصا بچه‌ها محافظت می‌کنند.

یورکشایر تریر (Yorkshire Terrier)

یورکشایر تریر «شروع خوبی» برای کسانی است که به دنبال یک سگ بغلی هستند. با این وجود، باید به نیازهای بهداشتی این نژاد توجه بیشتری داشته باشید. موهای بدن این سگ‌ها به صورت مداوم رشد می‌کند، از این رو باید به طور منظم موهایشان را شانه و پیرایش کنید. اگر وقت و بودجه کافی برای این کار دارید، نگهداری از یورکی نسبتا آسان خواهد بود. سطح انرژی یورکی متوسط است و به تمرین‌های پایه نیاز دارد. پیاده‌روی روزانه برای این نژاد عالی است.

یورکشایر تریر (Yorkshire Terrier)

یورکی به یک آموزش پایه جدی نیاز دارد. در غیر این صورت، می‌تواند کله شق و پر سر و صدا باشد. او را مانند یک سگ بالغ پرورش دهید. این کار موجب قوی‌تر شدن ارتباطتان با او شده و حد و مرزها را مشخص‌تر می‌کند. یورکی می‌تواند دوست زندگی شما باشد. این نژاد با صاحب خود مهربان است و حتی ممکن است در برابر غریبه‌ها از صاحبش محافظت کند.

بیچون فرایز (Bichon Frise)

بیچون فرایز یک سگ سرخوش است که کمی شبیه یک توپ ابریشمی می‌ماند. این نژاد یک یار و یاور همیشگی است. بیچون‌ها به راحتی تربیت شده و خود را با سبک زندگی شما تطابق می‌دهند. مطمئن شوید از وقت و بودجه کافی برای رسیدگی و مراقبت از بیچون برخوردارید. این نژاد موهای مجعد دارد که باید به طور مرتب کوتاه و شانه شوند. برای کاهش زمان مراقبت از موها، آن‌ها را کوتاه نگه دارید.

بیچون فرایز (Bichon Frise)

بیچون یک سگ فوق‌العاده برای خانواده‌های دارای بچه و آپارتمان‌نشین است. فعالیت‌های مرتب روزانه برای شاد و سالم نگه‌داشتن این نژاد کفایت می‌کند.

لابرادور رتریور (Labrador Retriever)

لابرادور رتریور یکی از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین سگ‌های متوسط-بزرگ است. آن‌ها به شدت وفادار و مهربان هستند و پیوند عاطفی عمیقی با خانواده صاحب خود برقرار می‌کنند. این نژاد بسیار فعال، پر تحرک و باهوش است. آن‌ها می‌توانند در خانه در فعالیت‌های پر تحرک شرکت کنند. لابرادور رتریورها عاشق یادگیری هستند و برای انجام هرکاری می‌توانند تربیت شوند. شما می‌توانید ساعت‌ها با آنها بازی کنید و یا همراهشان بدوید و روز خود را با آن‌ها به پایان برسانید.

لابرادور رتریور (Labrador Retriever)

این سگ‌ها بدون فعالیت زیاد و تحریک مغزی (یادگیری) ممکن است خسته و بی‌حوصله شوند، مخصوصا اگر جوان باشند. آنها عاشق همه‌ غذاها هستند و اگر مراقب نباشید ممکن است اضافه وزن پیدا کنند. خوشبختانه، نیازهای بهداشتی آنها کم است. برای کاهش ریزش مو باید موهایشان را به طور مرتب شانه کنید. اگر به خوبی از آن‌ها مراقبت کنید، یک همراه دوست‌داشتنی و شاد در زندگی خواهید داشت. لابرادورها به خوبی با اکثر محیط‌ها سازگاری یافته و با بچه‌ها رفتار خوبی دارند.

پاپیلون (Papillon)

نگذارید جثه‌ کوچک این سگ شما را گول بزند. پاپیلون یک نژاد سرسخت است که سبک زندگی پر تحرک را دوست دارد. این سگ بامزه می‌تواند بغلی باشد و در فعالیت‌های شما نیز شرکت کند. پاپیلون به تحرک زیادی نیاز ندارد، اما از بازی کردن و دویدن لذت می‌برد. این نژاد به راحتی تربیت می‌شود و به مراقبت‌های بهداشتی متوسطی نیاز دارد.

پاپیلون (Papillon)

این سگ شاد، صمیمی و سازگار در خانه نیز عملکرد خوبی دارد. پاپیلون با بچه‌ها ارتباط مناسبی ایجاد می‌کنند، اما کودکان باید به آرامی با این سگ کوچک بازی کنند.

پامرانین (Pomeranian)

پامرانین یک سگ بامزه، شیرین و بغلی است. این نژاد موهای نرم و روشنی دارد و تقریبا پر تحرک است. خوشبختانه، موهای آن‌ها به مراقبت زیادی نیاز ندارد. شانه زدن مرتب تنها کاری است که باید برای زیبایی او انجام دهید. فعالیت‌های روزانه برای خوشحال نگه داشتن آن‌ها کفایت می‌کند.

پامرانین (Pomeranian)

پامرانین‌ها برای رشد و یادگیری حد و مرزها به آموزش پایه نیاز دارند. بدون آموزش، آنها نژادی لجوج و سرسخت خواهند بود. خوشبختانه، آن‌ها به آموزش مداوم و مثبت به خوبی پاسخ داده و به خوبی پرورش می‌یابند.  پامرانین‌ها اغلب فقط با صاحب‌شان ارتباط نزدیک دارند، اما با بقیه اعضای خانواده نیز ارتباط قابل قبولی دارند. این نژاد برای بچه‌های بزرگ‌تر بهتر است، اما می‌تواند با موقعیت‌های مختلفی سازگار شود.

پودل (Poodle)

پودل یک نژاد شناخته‌شده، محبوب و با استعداد است. این نژاد سه اندازه مختلف دارد: عروسکی، مینیاتوری یا استاندارد. پودل‌ها سگ‌های بسیار باهوشی هستند که به آمورش به خوبی پاسخ می‌دهند. پودل را باید به طور مرتب پیرایش کنید تا موهای مجعدشان سالم بماند.

پودل (Poodle)

پودل‌ها سگ‌هایی بسیار پر انرژی هستند و به ورزش و تحریک ذهنی زیادی نیاز دارند. با مراقبت مناسب می‌توانید این نژاد را به یک همراه عالی تبدیل کنید. پودل توانایی سازگاری بالایی دارد و می‌تواند با محیط‌های مختلف و بچه‌ها ارتباط بگیرد.

کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل (Cavalier King Charles Spaniel)

این سگ‌ها یک نژاد مهربان و با ظاهری معصومانه هستند. این سگ‌ها کوچک هستند، اما نه خیلی کوچک و رفتار آرامی دارند. سطح انرژي آن‌ها متوسط است، از این رو ورزش و فعالیت روزمره پایه برای حفظ سلامتيشان کفایت می‌کند. کاوالیرها با وجود موهای نسبتا بلندی که دارند، از این لحاظ نیاز چندانی برای مراقبت ندارند. موهایشان را مرتب شانه کنید تا در هم گره نخورند.

کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل (Cavalier King Charles Spaniel)

کاوالیرها به آموزش زیادی نیاز دارند و به خوبی به آن پاسخ می‌دهند. این نژاد بسیار ظریف و آرام است. او می‌تواند با خانواده‌های مختلف زندگی کند و با بچه‌ها در سنین مختلف ارتباط می‌گیرد.

رتریور طلایی (Golden Retriever)

رتریور طلایی یک سگ خانوادگی اصیل است. این نژاد متوسط-بزرگ خوشحال، وفادار، مهربان و فعال است. آن‌ها سگ‌هایی باهوش و سازگار هستند که با محیط‌های مختلف کنار می‌آیند. برای جلوگیری از گره خوردن موها باید آن‌ها را به طور مرتب شانه کنید. برای آنکه شرایط جسمانی خوبی داشته باشند و کلافه نشوند، نیاز به ورزش روزانه دارند. آموزش دادن به آن‌ها ضروری است، اما کار دشواری نیست. آن‌ها عاشق یادگیری هستند و می‌توانند برای انجام کارهای مختلف آموزش ببینند.

رتریور طلایی (Golden Retriever)

رتریور طلایی دوست دارد با خانواده شما وقت بگذراند. با بچه‌ها در سنین مختلف ارتباط خوبی دارند. جای تعجب ندارد که رتریورهای طلایی از محبوب‌ترین سگ‌های جهان هستند.

چند نژادی‌ها (Mixed Breed Dogs)

وقتی به دنبال نژاد مورد نظر خود می‌گردید، مهم است که سگ‌های چند نژادی را نیز در نظر بگیرید. این سگ‌ها می‌توانند همراهان فوق‌العاده‌ای باشند.

چند نژادی‌ها (Mixed Breed Dogs)

اگر مطمئن نیستید کدام نژاد برای شما مناسب است یا اینکه ترکیبی از نژادهای مختلف را می‌خواهید، به یک پناهگاه محلی سر بزنید تا با سگ‌های دوست‌داشتنی زیادی آشنا شوید. کارکنان پناهگاه می‌توانند به شما در انتخاب یک سگ مناسب کمک کنند. آموزش، ورزش و مراقبت‌های بهداشتی برای همه سگ‌ها ضروری است، اما نیازهای سگ‌های چند نژادی با توجه به ظاهر خاصشان متفاوت خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *